Byliny, které najdete v produktech Tarani!

Margosa

NEEM / NIMBA Azadirachta indica, Melia azadirachta
Margosový strom je zdrojem celé řady patentovaných výtažků. Využívá se kůra, semena, listí, plody, smůla i olej. Margosa obsahuje výjimečné léčivé substance, které nabízí terapeutické využití ve všech směrech.

Bakopa drobnolistá (Brahmi)

GOTU KOLA Centella asiatica, Bacopa monnieri
Brahmi je plazivá rostlina, má červený stvol a zapouštějící kořeny, které vyrůstají z kloubků. Je velmi významnou rostlinou v ajurvédském lékařství a je považována za nejvíce omlazující a revitalizující rostlinu pro nervový systém a mozkové buňky.

Embelika (Indický angrešt, Smuteň lékařská)

Phyllanthus emblica, Emblica officinalis
Plod Embelika je jednou z nejčastěji používaných a oblíbených součástí ajurvédských léků. V ajurvédě je Embelika považována za bylinu Rasajana, což znamená rostlinu s omlazujícími a revitalizujícími účinky (stimulace a rychlá obnova tkání).

Aloe Vera

Aloe Barbadensis
Aloe vera je prastará léčivá bylina, která v mnoha východních zemích byla považována za velmi důležitou rostlinu. Již ve starém Egyptě byla používána k balzamování, také patřila mezi tajné krášlící prostředky královny Kleopatry. V ajurvédské medicíně patří neodmyslitelně knejpoužívanějším pro své silně omlazující a obnovující účinky.
Zinek, který je obsažen v preparátech Tarani, je zcela odlišným způsobem zpracováván a upravován. Dle ajurvédských principů je upravován tak, aby změnil své humorální (látkové) vlastnosti, tím mění své chemické složení a charakterové vlastnosti. Má daleko silnější účinek a efekt je naprosto neslučitelný s běžným použitím zinku.

Papája obecná

Carica papaya
Papája obecná se od pradávna pěstuje pro své plody, které se konzumují syrové nebo kompotované. Využívá se také jejich semen, která se pro svou palčivou chuť používají jako náhražky pepře. Mladé listy se konzumují jako špenát. Export celých plodů je, s ohledem na náchylnost na otlačení a houbovitá onemocnění, omezený.

Chebule srdčitá

Tinospora cordifolia
Guduchi je jednou z nejčastěji v ajurvédě používaných rostlin. Je to „Rasajana“, což značí omlazovací a revitalizující rostlinu, jež má skvělé účinky na imunitní systém.

Kurkuma

Curcuma longa
Kurkuma neboli indický šafrán pochází z čeledi zázvorovitých rostlin a hojně se využívá v Ajurvédě. Oddenky kurkumy se několik hodin vaří a poté jsou sušeny a následně pomlety na sytě žlutý prášek. Aktivní složka kurkuminu má zemitou, nahořklou, pepřovitou a hořčici podobnou chuť.
Výtrusy Shilajitu jsou kompaktní masou připomínající černé uhlí, která je vylučována do mezer mezi kameny a v níže položených oblastech Himalájí a Nepálu během horkých dnů. Podle ajurvédy sotva existuje léčitelná choroba, která by se nedala zmírnit nebo vyléčit podáním Shilajitu.
Shallaki - pryskyřice jako léčivá bylina díky specifické boswellové kyselině dokáže vyvíjet značnou protizánětlivou aktivitu, jež snižuje bolestivost a zánětlivost bez toho, aby ovlivňovala žaludeční mukózu. Výzkumy dokázaly, že boswellová kyselina má antisklerotické, antiartritické a protizánětlivé účinky. Též snižuje hladinu triglyceridů a cholesterolu.

Svlačec

Convolvulus pluricaulis
Shankhpushpi je označována jako „Medhya“, což značí tonikum pro mozek, digestivum, povzbuzuje chuť k jídlu a tvorbu kyselin v trávicím traktu. Je též brána jako rostlina „Rasajana“, užívá se při celkové oslabenosti.

Mořena srdčitá

Rubia cordifolia
Manjishtha se pěstuje pro červené barvivo získávané ze sušeného kořene. Bylina patří v ajurvédě mezi nejsilnější čističe krve.

Pískavice řecké seno

Trigonella foenum-graecum
Trigonella je jedna z nejstarších kulturních rostlin a v Indii má dlouhou tradici. Semena nachází uplatnění v kuchyni jako koření a v ajurvédském systému se používá pro vyrovnání hladiny krevního cukru.

Chřest hroznovitý

Asparagus racemosus
V ajurvédské medicíně je tento sytém označován za „Balya“ (svaly sílící) a „Rasayana“ (s omlazujícími a revitalizujícími účinky). Shavatari znamená v sanskrtu „tu, jež má sto manželů“, což vypovídá o schopnosti podporovat u žen plodnost a vitalitu.

Himalájský chřest

Asparagus adscendens
V ajurvédské medicíně je tento sytém označován za „Balya“ (svaly sílící) a „Rasayana“ (s omlazujícími a revitalizujícími účinky). Má široké použití u dysfunkcí mužských genitálií.

Sametové fazole

Mucuna pruriens
V klasické ajurvédské literatuře jsou fazole nazývány „Vajikaran“, což doslova znamená „koňsky zesílená sexuální aktivita“ neboli velmi účinné afrodiziakum.

Kotvičník

Tribulus terrestris
Gokshura se v ajurvédě používá při léčbě onemocnění močových cest, poruch funkce ledvin a sexuálních dysfunkcí.

Vrcholák tříslovinný

Terminalia chebula
V klasické ajurvédské literatuře je Haritaki nazývána „Shrotoshodhan“, což značí rostlinu, která čistí a otevírá ucpané kanály. Je to také bylina „Rasayana“, což značí omlazující a revitalizující efekt na střeva.

Triphala (Vrcholák tříslovinný, Embelika, Vrcholák myrobalánový)

Emblica officinalis, Terminalia belerica, Terminalia chebula
Thriphala je směsí plodů tří ajurvédských rostlin. Má omlazující, revitalizující, dušení funkce zlepšující přínos, podporuje imunitní systém, trávení a tím zlepšuje kvalitu života a obecný pocit dobrého zdraví.

Zázvor

Zingiber officinale
Sunthi je v indickém lidovém léčitelství známo jako karminativum (léčivo zmírňující plynatost). Užívanou částí Sunthi je jeho kořen.

Trikatu (Zázvor, Pepřovník černý, Pepřovník dlouhý)

Zingiber officinale / Piper nigrum / Piper longum
Trikatu je směsí plodů tří ajurvédských bylin. Má široké použití pro podporu respiračního a zažívacího traktu, neboť zlepšuje gastrické funkce.

Bazalka svatá

Ocimum Sanctum (Tulsí)
Svatá bazalka se v Indii pěstuje přes 3000 let a je to opravdu mimořádná bylina. Tulsí znamená v překladu ,,nejlepší ze všech".

Lékořice

Glycyrrhiza glabra
Madhuyashti je tradičním rostlinným léčivem s dlouhou tradicí nejen v Indii, ale celosvětově. Je rostlinou „Rasayana“, která zlepšuje celkovou vitalitu těla a posiluje imunitní systém.

Myrhovník (Guggulu)

Commiphora mukul
Guggulu se na indickém subkontinentu užívá od pradávna k účelům náboženských rituálů. V lidovém léčitelství se používá při epidemiích, kdy je nutno očistit místo, kde nemocná osoba žije.

Gymnésa lesní

Gymnema sylvestre
Meshashringi znamená „ničitel tuků“. Pokud osoba pouze sežvýká list, pocítí chuť cukru po dlouhé hodiny. Blokuje touhu po sladkém.

Hořká okurka

Momordica charantia
V Indii i zahraničí se Karela jí jako zelenina. Karela je po Amalaki jednou z hlavních plodin produkujících vitamín C. 100 g Karely obsahuje 188 mg kyseliny askorbové.

Vrcholák pravý

Terminalia arjuna
Arjuna je v ajurvédě nazývána „Hradya“, což znamená srdci prospěšná.

Smuteň (Drtič kamenů)

Phyllanthus amarus
Tuto rostlinu je možno v ajurvédském systému použít pro léčbu jaterních onemocnění. Pravidelné užívání se v ajurvédě doporučuje pro celkovou oslabenost v pokročilejších věku.

Garcinie kambodžská

Garcinia Cambogia (Vrikshamla)
Vrikshamla se používá v indii po staletí k navození pocitu sytosti. Využívá se jako dietetikum (pro správné nastavení stravování) při různých redukčních kůrách...

Vrcholák myrobalánový

Terminalia bellirica
V Indii je Vibhitaki rostlinou „Rasayana“, omlazující a dodávající vitalitu.

Hořec himalájský

Swertia chirata
Kiratatikta roste divoce v indické části Himalájí. Jedním z hlavních přínosů je regulace a posílení zažívacího traktu, zlepšuje chuť k jídlu, pomáhá od zácpy a ulevuje od přílišné žízně.

Indický ženšen

Withania Somnifera
Withania je nazývána indickým ženšenem a bylinou „“Rasayana“ s omlazovacími a revitalizujícími účinky.

Kozlík

Valeriana wallichii
Tagar pomáhá zmírňovat duševní vzrušení a podrážděnost, snižuje vysoký krevní tlak a zklidňuje nervový systém. Skvěle uklidňuje, působí při nespavosti, nervové depresi, úzkosti a navozuje relaxaci, aniž by způsoboval závislost.

Kaolin

Caolin
Kaolín je bohatý na minerální látky a stopové prvky, zejména oxid křemičitý, magnézium, draslík, kalcium, které blahodárně působí na lidskou pokožku.

Smilax (Sarsaparila)

Hemidesmus indicus
Již Indiálni používali tuto bylinu pro stabilizaci hormonální nerovnováhy, při neplodnosti či ztrátě libida u mužů i žen.

Citróny a limetky

Citrus limon , Citrus limetta
Citrony a Limetky obsahují dobře vstřebatelný vitamin C, dostatek organického vápníku a fytochemikálie tzv. liponoidy, které spojují vitamin C a vápník, takže tělo je přijímá oba zároveň.
Pomeranče a Mandarinky obsahují Vitamín C, organický vápník, hořčík, draslík, kyselinu listovou a další tělu prospěšné látky.

Česnek

Allium sativum
Česnek zvyšuje vitalitu, obsahuje fytochemický alicin, sloučeniny síry (čímž posiluje imunitu) a další tělu prospěšné látky.

Komunikovat spolu můžeme hned, stačí...

zavolat +420 775 272 929 nebo napsat tarani@tarani.cz

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.